0212 342 43 42

|

bilgi@remaxahenk.com

Hayallerinizin yanınıza bizi not edin…

Zekeriyaköy Merkez Mevkii 1. Cadde No:64/1 Sarıyer/İstanbul-Avrupa

EN

  TAPU HARCI İNDİRİMİ

  Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Fakat aynı dönem itibarıyla bir de tapu harcı indirimi uygulanacak.

  Konut ve iş yerlerinde (arsa, arazi hariç) beyan edilen değer üzerinden “binde 20” nispetinde alınan tapu harcı, “binde 15” olarak yeninden belirlendi.

  Sektör temsilcileri indirimlerin sektöre hareketlilik getireceğini ifade ediyor. Peki indirim miktarı ne kadar oldu? Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre, yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3’e düşürüldü.

  KDV indirimi sadece konutları kapsayacak. Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. Tapu harcındaki indirim ise iş yerlerine de uygulanacak.

   

  Son günlerde adından sıkça söz ettiren imar barışı ile birlikte uygulanan düzenleme ile birlikte birçok taşınmaz krediye uygun hale gelecek ve harç indirimi ile de satış imkanı kolaylaşmış olacak.

  Diğer yandan, konutta KDV indirimi ve tapu harcının düşürülmesi, talebin artmasına fayda sağlayacak. Yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, yani 31 Ekim 2018 tarihine kadar indirim geçerli olacak.

  Paylaş:

  DİĞER BLOGLAR

  ×
  Remax Ahenk’in Uzman Gayrimenkul Danışmanı Hizmetinizde ! Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?